Verslas vis dažniau naudojasi investicinių ginčų galimybe tarptautiniuose arbitražuose

Verslas, nukentėjęs nuo valdžios institucijų, vis dažniau naudojasi investicinių ginčų galimybe tarptautiniuose arbitražuose. Dauguma valstybių, siekdamos skatinti investicijas, palaiko tokį žingsnį.

Teigiamos pozicijos laikosi ir Lietuvos arbitražo bendruomenė, ateinančią savaitę Teisingumo ministerijoje diskutuosianti su teismais dėl to, ar jie tarpusavyje turėtų konkuruoti, ar labiau vienas kitam padėti, siekdami bendro tikslo – efektyvesnio verslo ginčų sprendimo.

Analizuojant pastarųjų metų statistikos rodiklius, galima daryti išvadą, jog verslas, nukentėjęs nuo užsienio valstybių valdžios institucijų, savo teises vis dažniau linkęs ginti ne tik valstybių, į kurias investuoja, nacionaliniuose teismuose, bet ir naudojasi galimybe iškilusius ginčus spręsti tarptautiniuose arbitražuose.2012 m. buvo iškeltos 59 naujos investicinės bylos prieš valstybes, 2013 – dar 56, 2014 m. – 40, kai tuo tarpu 2000 m. jų buvo mažiau nei 20 .

Nors šiuo ginčų sprendimo būdu tradiciškai labiau naudojosi į besivystančias šalis investuojantys verslininkai, tačiau statistika rodo, kad tarptautiniuos tribunoluose ieškiniųdaugėja ir prieš išsivysčiusias šalis, o ginčų sumos ir arbitražų priteisiamos kompensacijos investuotojams iš valstybių taip pat auga.

Plačiau: vz.lt

Autorius: GLIMSTEDT asocijuota partnerė, advokatė Doc. dr. Solveiga Palevičienė

Užsisakykite svarbiausias naujienas