„Socialinis modelis“ rizikos kapitalui turi didinti galimybes skatinti darbuotojus akcijomis

Pastaruoju metu daug kalbama apie Lietuvos socialinį modelį, apimantį ir užimtumo klausimus. Džiugu, kad darbo kodekso projekto autoriai įvertino, jog darbo santykių tikrovė keičiasi: ne visas darbas yra atliekamas tūkstantinėse gamyklose, o darbuotojas ne visuomet yra žymiai silpnesnė šalis.

Visgi kalbant apie paslaugų ekonomiką ir aukščiausios pridėtinės vertės verslų kūrimą, žmogiškojo kapitalo kontekstas yra ne vien darbo santykiai. Kai didžiąją dalį produkto tiesiogiai kuria darbuotojas be didelių išlaidų įrengimams (mašinas keičia intelektinis kapitalas), logiška, kad su darbuotoju tiesiogiai dalinamasi įmonės vertės augimu. Tai ypač būdinga IT ir kitoms inovacijoms reiklioms sritims. Rizikos ir privataus kapitalo fondai siekia investuoti į aukštą vertę auginančias įmones, todėl jiems teisinės galimybės motyvuoti darbuotojus įmonės akcijomis yra itin reikalingos.

Visgi dažnai išgirstame, kad rizikos kapitalo investicijas priimančioms įmonėms tenka persikelti į Jungtinę Karalystę, JAV ar kitas jurisdikcijas. Ir taip įvyksta ne vien dėl to, kad tos jurisdikcijos yra pažįstamos investuojantiems fondams. Tai ne fondų įnorio, o turinio klausimas: kartais Lietuvoje paprasčiausiai nesurandami pasaulyje įprasti teisiniai mechanizmai: akcijų klasių įvairovė, laisvesnis įmonės akcijų išleidimas, teisinis tikrumas dėl akcijų opcionų.

Plačiau: vz.lt

Autorius: GLIMSTEDT asocijuotas partneris, advokas bei Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos Teisės ir reguliavimo komiteto pirmininkas Andrius Ivanauskas

Užsisakykite svarbiausias naujienas