Smulkiojo ir vidutinio dydžio įmonėms tampa vis sunkiau gauti finansavimą

Smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) įmonės daugelyje besivystančių šalių laikomos ekonomikos varikliu, o jų finansavimas didžiąja dalimi visoje Europos Sąjungoje (ES) yra priklausomas nuo bankų. Indėliai komerciniuose bankuose pasiekė rekordines aukštumas ir viršija suteiktas paskolas. Pinigų yra. Tačiau SVV įmonių galimybės prie jų prieiti vis dar yra itin ribotos.

Dėl priklausomybės nuo bankų skolinimo Europos ekonomika, ypač mažos ir vidutinės įmonės itin jautriai reaguoja, kai sugriežtinamos bankų skolinimo sąlygos, kaip atsitiko per finansų krizę. Tais atvejais, kai mažoms ir vidutinėms įmonėms bankų finansavimas neprieinamas, jos trumpam ar vidutiniam laikotarpiui gali pasitelkti kredito unijų ar vartojimo kreditų bendrovių finansavimą.

Kapitalo rinka grindžiamas finansavimas ES, palyginti su kitomis jurisdikcijomis, yra santykinai neišvystytas. Pavyzdžiui, JAV privačiojo akcinio kapitalo rinkos yra maždaug dvigubai didesnės už tokias pačias ES rinkas, o JAV neviešo obligacijų platinimo rinkos yra iki trijų kartų didesnės. Be to, ES valstybėse narėse labai skiriasi kapitalo rinkos plėtros lygis. Pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos akcijų rinkos kapitalizacija viršijo 121 proc. BVP, palyginti su mažiau nei 10 proc. Latvijoje, Kipre ir Lietuvoje.

2015 m. vasario 18 d. Europos Komisijos paskelbtoje Žaliojoje knygoje Kapitalo rinkų sąjungos kūrimas pripažįstama, kad vidutinio dydžio įmonės – ekonomikos augimo varikliai daugelyje šalių – JAV gauna penkis kartus daugiau lėšų iš kapitalo rinkų negu ES.

Plačiau: vz.lt

Autorius: GLIMSTEDT partneris Linas Sesickas

Užsisakykite svarbiausias naujienas