Pasaulinis vienaragių ūkis: ko tikėtis 2020-aisiais?

„Vinted“ sulaukė savo šlovės valandos ir tapo pirmuoju lietuvišku vienaragiu – taip vadinamos sparčiai augančios privačios  bendrovės, startuoliai, kurių vertė rinkoje po pritrauktų investicijų pasiekia simbolinę 1 mlrd. JAV dolerių ribą. 2019-aisiais vienaragiai pasaulyje augo sparčiai, tačiau bendras pasaulinis „vienaragių ūkis“ ima jausti spaudimą dėl kokybiškesnio valdymo poreikio bei pelno perspektyvų, todėl šiemet požiūris į tokias sparčiai augančias bendroves gali kisti. 

Pagal vienaragių vertę ir skaičių šiuo metu ryškiai pirmauja Jungtinės Amerikos Valstijos (211 kompanijų, kurių vertė siekia daugiau nei 645 mlrd. JAV dolerių), antrojoje vietoje Kinija su 101 kompanija ir kiek didesne nei 390 mlrd. JAV dolerių verte. Visos Europos šalys kartu užimtų tik trečiąją vietą pagal vertę, o iš Europos Sąjungos bendrų skaičių išėmus Jungtinę Karalystę (kur vienaragių vertė 52,8 mlrd. JAV dolerių), ES rezultatas liktų gana kuklus –  45,33 mlrd. JAV dolerių. Centrinė ir Vidurio Europa šiuo požiūriu rezultatais pasigirti išvis negali, nes milijardo dolerių vertę turi tik dvi kompanijos – Lietuvoje įsikūrusi „Vinted“ ir estų „Bolt“. (Duomenys iš CB Insights.) 

1

Vienaragių atsiradimą lemia daugelis veiksnių, tačiau rinkos dydis, valstybės ekonominis ir technologinis išsivystymas, rizikos kapitalo fondų veikla rinkoje turi ypatingą reikšmę. 

Iš 427 šiuo metu pripažintų vienaragių 54 veikia fintech srityje, 53 – internetinės programinės įrangos bei paslaugų. Sparčiai auga skaičius vienaragių, kurių veikla susijusi su dirbtinio intelekto technologijomis, tokių šiuo metu yra 46. Tikėtina, kad ir 2020-aisiais daugiausia vienaragių sutiksime fintech ir dirbtinio intelekto srityse, o JAV ir Azija išliks pirmaujančiais regionais.

2 

Praėję 2019-ieji vienaragiams gali tapti lūžio tašku. Dažniausiai šioms kompanijoms tiesos akimirka nutinka su pirminiu viešuoju akcijų platinimu, kai rinkoje paaiškėja tikroji jų vertė. Šiais metais taip nutiko „Uber“. Svarstymus, kad jo vertė gali siekti 100 ar net daugiau milijardų JAV dolerių, nutildė rinka – dabartinė „Uber“ rinkos kapitalizacija siekia apie 52 milijardus. 

„WeWork“ šiuo metu vertinama maždaug 8 milijardais dolerių, nors gegužę su 47 milijardais buvo tarp 5 vertingiausių vienaragių pasaulyje. Valdymo spragos nuleido „WeWork“ net pasiekti pirminio viešojo akcijų platinimo. 

Bendras nuotaikas rinkoje šiemet gali pataisyti planuojamas viešas pirminis „Airbnb“ akcijų platinimas. Šios kompanijos išsamūs finansiniai rodikliai nėra viešai prieinami, bet investuotojai turi gerų lūkesčių. Pirminiam viešajam akcijų platinimui gali ryžtis „Postmates“, „McAfee“, „Plantir Technologies“ ir „Poshmark“. Pastarosios veikla panaši į „Vinted“, tad jos rezultatai gali turėti įtakos ir lietuviškojo vienaragio ateities sprendimams. 

Geopolitinė situacija, ypač JAV ir Kinijos nesutarimai prekybos srityje, greičiausia ribos Kinijos vienaragių ambicijas platinti akcijas JAV akcijų biržose. Nepaisant to, Volstryto bankus didžiosios kinų kompanijos, tokios kaip „Didi Chuxing“ ar „ByteDance“, ir toliau domins, tikintis, kad, esant palankioms aplinkybėms, jos pasiryš žengti į biržą.

 2020 m. galime sulaukti daugiau „Spotify“ ir „Slack” sekėjų, kai investiciniai bankai paliekami nuošalyje, o vienaragiai iš karto įtraukia akcijas į biržos prekybos sąrašą (angl. direct listing). Praėjusiais metais sklido gandai, kad tokį būdą svarsto ir „Airbnb“. Toks sprendimas leidžia sutaupyti milijonus dolerių, sumokamus investiciniams bankams už paslaugas, bet tinka tik toms įmonėms, kurios yra gerai žinomos investuotojams ir nereikalauja papildomų prisistatymų. 

Galiausiai pasitempti teks ir pačioms kompanijoms bei jų vadovams. Vienaragius ims labiau vertinti ne tik dėl milžinišku greičiu vykstančios plėtros, bet ir galimybių uždirbti pelną. Kompanijų steigėjams investuotojai greičiausia nebepaliks tiek laisvės veikti savo nuožiūra, kiek turėjo Adamas Neumannas iš „WeWork“, tad akcininkai labiau įsitrauks į valdymą ir reikalaus didesnės drausmės bei veiklos kokybės.

  

Komentaro autorius Linas Sesickas yra advokatų kontoros GLIMSTEDT partneris bei Bankų ir finansų praktikos vadovas, Lietuvos investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas.

Komentaras publikuotas naujienų portale „Verslo žinios“.

Užsisakykite svarbiausias naujienas