Nekilnojamojo turto projektų finansavimas sutelktiniu būdu: ką būtina žinoti investuojantiems?

Sutelktinis finansavimas Lietuvoje dar palyginti naujas, tačiau atsiranda vis daugiau nekilnojamojo turto projektų, kurie yra finansuojami tokiu būdu. Sutelktinio finansavimo esmė – per specialią platformą iš investuoti pageidaujančių asmenų surenkamos lėšos, kurios nukreipiamos NT projekto savininkui. Pastarasis privalo ne tik grąžinti paskolintą sumą nustatytu terminu, bet ir sumokėti palūkanas, kurios paprastai žadamos gana didelės – siekia 10-15 proc.

Daugeliu atveju investuoti galima ir nedideles sumas: minimali investavimo suma gali būti ir, pavyzdžiui, 100 Eur. Dažnai nustatomas gana trumpas investavimo laikotarpis, kartais vos keli mėnesiai. Tad žemų palūkanų aplinkoje toks investavimo būdas yra patrauklus, juolab kad dažnai investicija užtikrinama ir nekilnojamojo turto, kurio statyba finansuojama, ar kito turto įkeitimu.

Žinoma, galimybės gauti didesnę grąžą paprastai yra susijusios su rizikomis.

Reikėtų turėti omenyje, kad sutelktinio finansavimo būdu dažniausiai finansuojami tokie NT projektai, kurių nefinansuoja bankas dėl didesnio paties projekto rizikingumo, jo savininko nepatyrimo NT projektų plėtojimo srityje ar kitų priežasčių.

Sutelktinio finansavimo platformos operatorius, prieš sudarydamas galimybę finansuoti NT projektą per savo platformą, privalo įvertinti projekto savininko patikimumą, tačiau galimų rizikų erdvės ribos jau bus kur kas platesnės nei tai vertintų bankas.

Sutelktinio finansavimo platformų operatoriai skelbia analizuojantys ir kruopščiai atrenkantys projektus, tačiau, nepaisant tokios atrankos, vienas per tą pačią platformą finansuojamas projektas gali būti labai sėkmingas, o kitas visai nepasiteisinti.

Kai kuriems NT projektams reikia lėšų tik baigiamajame etape, pvz., atlikti kai kuriuos įrengimo darbus, o kai kurie projektai gali būti pradedami nuo pat pradžios. Pastarieji paprastai būna kur kas rizikingesni. Reikėtų atkreipti dėmesį į sutelktinio finansavimo platformų operatorių skelbiamą per platformą finansuojamo projekto rizikos lygį.

Platformų operatoriai nurodo per sutelktinio finansavimo platformą suteikiamos paskolos bei įkeičiamo turto vertės santykį. Kuo rodiklis mažesnis, tuo NT projekto vystytojo gauta paskola (iš investuotojų surinkta suma) yra užtikrinta didesnės vertės turtu. Šis santykis svarbus vertinant, ar, NT nesėkmės atveju arba dėl kitų priežasčių projekto savininkui negrąžinus jam paskolintų lėšų nustatytu terminu ir realizavus įkeistą turtą, pakaks lėšų grąžinti visas paskolintas lėšas ir sumokėti palūkanas į projektą investavusiems asmenims. Tačiau vėlgi reikia turėti omenyje, kad turto vertė yra nustatoma šiandien. Pasikeitus rinkos sąlygoms arba pablogėjus turto būklei jo vertė gali stipriai pasikeisti.

Svarbu ir tai, kokią sumą projektui finansuoti skiria pats projekto savininkas. Nesėkmės atveju, NT projekto vystytojui negrąžinus paskolintų sumų nustatytu terminu, sutelktinio finansavimo platformos operatorius turi teisę atstovauti investuotojams išieškant iš įkeisto turto. Nuo platformos operatoriaus bei jo komandos ar pasitelktų specialistų profesionalumo gali priklausyti ir tai, kaip sklandžiai bei operatyviai vyks išieškojimo procedūros.

Sutelktinio finansavimo platformų operatorių veiklą prižiūri Lietuvos bankas, tačiau, siekiant savo lėšas „įdarbinti“ kiek įmanoma saugiau, reikėtų įvertinti tiek sutelktinio finansavimo platformos operatoriaus profesionalumą, NT rinkos išmanymą, atsakingumą, tiek ir konkretų NT projektą bei jo vystytoją.

 

Advokatė Jolanta Liukaitytė-Stonienė

Komentaras publikuotas naujienų portale vz.lt 

Užsisakykite svarbiausias naujienas