Ką turi žinoti nemokamos belaidžio interneto prieigos teikėjai

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) išaiškino, kas gresia nemokamo belaidžio interneto (Wi-Fi) prieigos teikėjams, kai ja naudojantis padaromas intelektinės nuosavybės teisių pažeidimas.

ESTT konstatavo, kad intelektinės nuosavybės teisių turėtojas iš nemokamo belaidžio interneto prieigos teikėjo negali reikalauti atlyginti žalą už jo intelektinės nuosavybės teisių pažeidimą ar išlaidas, patirtas dėl tokio reikalavimo pareiškimo, tačiau asmenys, kurių interesai pažeisti, gali reikalauti teismo įpareigoti tokį prieigos prie ryšių tinklo teikėją įgyvendinti technines priemones tam, kad būtų užtikrintas draudimas šio ryšio naudotojams padaryti viešai prieinamą konkretų autorių teisių saugomą kūrinį ar jo dalį interneto mainų platformoje (peer-to-peer).

Taip pat ESTT konstatavo, kad iš nemokamo belaidžio interneto prieigos teikėjo galima pareikalauti ir atlyginti išlaidas, patirtas dėl oficialaus įspėjimo pareiškimo, bei bylinėjimosi išlaidas, kai šiais reikalavimais siekiama, kad teismas taikytų įpareigojamą nutraukti pažeidimą.

Ką šis ESTT sprendimas reiškia praktiškai?

Pavyzdžiui, į interneto mainų platformą nelegaliai įkeliamas kūrinys, kurį parsisiunčia milijonai naudotojų, už tai nieko nemokėdami teisių turėtojui. Teisių turėtojas dėl to patiria žalą, nes negauna pajamų už kūrinio naudojimą, kurias būtų gavęs, jei nebūtų buvę pažeidimo. Tačiau asmuo, kurio teisės pažeistos, tokios žalos atlyginimo galės reikalauti tik iš pažeidėjo, o ne iš prieigos prie nemokamo belaidžio interneto teikėjo.

Prieigos prie nemokamo ryšių tinklo teikėjas privalėtų tik atlyginti išlaidas, susijusias su reikalavimo nutraukti pažeidimą įgyvendinimu, tokias kaip išlaidos advokato pagalbai pateikiant oficialią pretenziją ar ieškinį dėl pažeidimo nutraukimo, žyminis mokestis, ekspertų išlaidos ir kitos bylinėjimosi išlaidos teisminiame procese.

Šis ESTT sprendimas neįpareigoja visų nemokamo interneto prieigos teikėjų riboti prisijungimą prie nemokamo interneto slaptažodžiais, privaloma naudotojų registracija ar kontroliuoti ryšio tinklais perduodamos informacijos turinį. Tačiau nemokamo belaidžio interneto prieigos teikėjams privalu žinoti, kad asmens, kurio teisės pažeistos, reikalavimu ir esant konkrečiam tęstiniam intelektinės nuosavybės pažeidimui jie privalės tokias priemones įgyvendinti ir atlyginti išlaidas dėl tokio reikalavimo vykdymo.

Kaip apsisaugoti nuo pretenzijų?

Apsisaugoti nuo pretenzijų padėtų privaloma tinklo naudotojų registracija bei techninės priemonės, leidžiančios saugoti IP adresus ir išorės jungtis, kuriomis naudodamasis, registruotasis naudotojas prisijungė prie interneto ryšio. Tačiau, pritaikius tokias priemones, nemokamo interneto prieigos suteikimo tikslas netektų prasmės. Dažnai nemokama ir anonimiška interneto prieiga naudojama ir kaip rinkodarinė priemonė, kuri padeda atkreipti greta veikiančių parduotuvių klientų, praeivių ir kaimynų dėmesį į įmonę. Todėl verslas turėtų pasverti ir įvertinti prieigos prie nemokamo interneto tinklo teikimo naudą ir galimą pretenzijų riziką.

Asta Macijauskienė, advokatų kontoros GLIMSTEDT vyresnioji teisininkė, advokatė

Straipsnis publikuotas portale vz.lt

Užsisakykite svarbiausias naujienas