Ką svarbu žinoti „verslo skyrybų“ atveju?

Verslo skyrybos su investuotoju įvyksta dėl pačių įvairiausių priežasčių ir susiklosčiusių aplinkybių. Apie tai, kaip tinkamai parengti verslo skyrybų scenarijų aptarėme su advokatų kontoros „Glimstedt“ asocijuota partnere, advokate Aušra Maliauskaite-Embrekte.

Galimybė investuotojui pasitraukti

Pašnekovė pabrėžė, kad teisiniu atžvilgiu svarbu sureguliuoti startuolio dalyvių ir investuotojo tarpusavio santykius ir išėjimo strategiją, bei numatyti iš anksto galimus verslo skyrybų scenarijus dar prieš investuojant į startuolį. Pasak A. Maliauskaitės-Embrektės, nėra svarbu, ar tai bus akcininkų sutartis, ar siauresnės apimties opciono sutartis. Svarbu, kad šalys aiškiai įsivardintų pagrindines tokio susitarimo sąlygas. Pašnekovė paaiškino, kad tradiciškai opcionai yra skirstomi į pirkimo opcionus (angl. call option) ir pardavimo opcionus (angl. put option). „Angliškas terminas „call“ nurodo teisę, bet ne pareigą pirkti akcijas už tam tikrą iš anksto sutartą kainą opciono galiojimo laikotarpiu. Terminas „put“ taip pat nurodo teisę, bet ne pareigą parduoti akcijas už tam tikrą iš anksto sutartą kainą opciono galiojimo laikotarpiu“, – atkreipė dėmesį advokatė. 

Opcionų sąlygos

Pašnekovė priminė, kad svarbu aptarti specialias opcionų sąlygas, kurioms esant šalys gali pradėti opciono įgyvendinimą. Tai gali būti sąlygos, susijusios su startuolio veiklos rezultatais, verslo plano įgyvendinimu ir kitais aspektais, tačiau gali būti numatytas tik laikotarpis ar konkreti data, kada pradeda veikti opcionas. „Svarbu aptarti opciono kainos nustatymo mechanizmą ir opciono galiojimo laikotarpį, t.y., nustatyti konkretų terminą, per kurį šalys arba viena iš jų turi teisę inicijuoti opciono įgyvendinimą ir per kiek laiko turi būti užbaigtas opcionas“, – sakė pašnekovė. Advokatė pastebėjo, kad galimos dar kitos investuotojo išėjimo strategijos, tačiau jos nukreiptos į išorę, t.y., į akcijų perleidimą naujam investuotojui, o ne į tarpusavio santykius, todėl apie jas reikėtų kalbėti atskirai.

Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad jei startuolio dalyviai ir investuotojas sudaro opciono susitarimą iki investuotojo atėjimo, svarbu, kad tokiame susitarime būtų numatyta esančio dalyvio pirkimo opciono teisė (angl. call option) pirkti investuotojo akcijas už tam tikrą iš anksto sutartą kainą opciono galiojimo laikotarpiu. Pasak pašnekovės, opciono įgyvendinimas ir akcijų išpirkimas tuomet būtų vykdomas laikantis iš anksto aptartų pirkimo opciono sąlygų.

Patarimai verslo skyrybų atveju

Akivaizdu, kad verslo skyrybų scenarijai gali būti patys įvairiausi. Advokatų kontoros „Glimstedt“ asocijuota partnerė Aušra Maliauskaitė-Embrektė verslo skyrybų su investuotoju atveju bendrąja prasme pataria laikytis susitarimų, išlaikyti kolegiškus, profesionalius santykius ir kiekvienas skyrybas traktuoti kaip naujų galimybių pradžią.

Autorė: Kristina Augustinaitė

Straipsnis buvo publikuotas portale bznstart.lt

Užsisakykite svarbiausias naujienas