„Masiva group“ įsigijo „Contribee“ akcijas
Siuntų siuntimo platformą siuskpigiau.lt ir kitus internetinės prekybos verslus vystanti „Masiva group“ įsigijo 100 proc. sutelktinio rėmimo platformo…
Nuo 2019 m. sausio 1 d. yra įsigaliojęs Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas, kuris taikomas viešiesiems ir privatiesiems juridiniams asmenims, kitoms organizacijoms, užsienio juridinio asmens ar organizacijos padaliniams. Pagal šį įstatymą, bendrovėse, kuriose dirba 50 ar daugiau darbuotojų, privalo būti diegiami vidiniai informacijos apie pažeidimus teikimo kanalai, o kitose tokie kanalai gali būti diegiami.
Pastebime, kad bendrovėms kyla klausimų dėl šio įstatymo taikymo. Juos verta aptarti plačiau.
Bendrovė turi imtis reikiamų organizacinių, techninių ir kitų veiksmų, kad būtų įdiegtas vidinis pranešimų kanalas, kuriame informaciją apie pažeidimus galima būtų teikti vienu ar daugiau būdų (asmeniškai kompetentingam subjektui, paštu arba el. paštu, naudojantis interneto platformomis (internetu arba intranetu), telefonu „karštąja linija“ ir pan.).
Kanalas yra skirtas darbuotojams ir asmenims, kuriuos su bendrove sieja ar siejo darbo santykiai arba sutartiniai santykiai (konsultavimo, rangos, stažuotės, praktikos, savanorystės ir pan.) pranešti apie bendrovėje pastebėtus galimus pažeidimus.
Asmenys informaciją apie pažeidimus gali teikti dėl pavojaus visuomenės saugumui ar sveikatai, asmens gyvybei ar sveikatai, pavojaus aplinkai, kliudymo arba neteisėto poveikio teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams ar teismams vykdant teisingumą, neteisėtos veiklos finansavimo; neteisėto ar neskaidraus viešųjų lėšų ar turto naudojimo, neteisėtu būdu įgyto turto, padaryto pažeidimo padarinių slėpimo, trukdymo nustatyti padarinių mastą ir kitų pažeidimų.
Asmuo informaciją apie pažeidimą gali pateikti: (a) Bendrovėje per vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą, (b) kompetentingai institucijai (pavyzdžiui, prokuratūrai) tiesiogiai, arba (c) viešai.
Bendrovė turi užtikrinti pranešėjo konfidencialumą, kad jam nebūtų daromas neigiamas poveikis. Taip pat galima nustatyti atlyginimą už vertingą informaciją, kompensaciją, nemokamą teisinę pagalbą, tam tikrais atvejais ir atleidimą nuo atsakomybės.
Bendrovė, kuriai privaloma įdiegti vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą, turėtų atlikti šiuos veiksmus:
Giedrė Rimkūnaitė-Manke yra advokatų kontoros GLIMSTEDT advokatė, ekspertė. Giedrė vadovauja GLIMSTEDT intelektinės nuosavybės, technologijų, žiniasklaidos ir komunikacijų teisės bei duomenų apsaugos praktikoms, yra projekto „GLIMSTEDT jaunam verslui“ iniciatorė.