„Guess“ skirta 40 mln. eurų bauda už ES konkurencijos teisės ir geografinio blokavimo pažeidimus

2018 m. gruodžio 17 d. Europos Komisija nusprendė skirti 39 821 000 eurų baudą drabužių kompanijai „Guess“ už ES konkurencijos teisės ir Geografinio blokavimo reglamento pažeidimus. Bauda skirta už ES konkurencijos taisykles pažeidžiančius kompanijos taikytus ribojimus prekybininkams reklamuoti prekes internete ir vykdyti tarpvalstybinę prekybą, parduodant „Guess“ produktus vartotojams kitose ES valstybėse narėse.

Komisijos tyrimas nustatė, kad „Guess“ distribucijos susitarimai apribojo įgaliotųjų prekybininkų teises naudotis „Guess“ prekės ženklais reklamos internete paieškose, parduoti internetu be išankstinio specialaus „Guess“ leidimo, parduoti prekes vartotojams, esantiems ne prekybininkų paskirtose teritorijose, vykdyti kryžminius pardavimus tarp prekybininkų bei savarankiškai nuspręsti dėl mažmeninės kainos, už kurią jie parduoda „Guess“ produktus.

Visa tai leido bendrovei Vidurio ir Rytų Europos šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, išlaikyti dirbtinai aukštas mažmenines kainas – vidutiniškai 5-10 proc. didesnes nei Vakarų Europoje.

Bauda sumažinta per pusę, nes „Guess“ bendradarbiavo su Europos Komisija.

Pažymėtina, kad Komisijos sprendimo teisinį pagrindą papildantis Geografinio blokavimo reglamentas įsigaliojo tik šių metų gruodžio 3 d.

Geografinio blokavimo reglamentas draudžia vadinamąjį geografinį blokavimą ir kitus geografiniu atžvilgiu taikomus apribojimus, kurie apriboja vartotojų ir įmonių galimybes pasinaudoti internetinės prekybos pranašumais, kenkia pirkimui internetu ir tarpvalstybiniam pardavimui.

Pagal Geografinio blokavimo reglamentą tiekėjas sutartyje negali drausti prekybininkui reaguoti į nepageidaujamas klientų užklausas, vadinamąjį „pasyvų pardavimą“, konkrečiose situacijose, kurioms taikomas šis reglamentas. Taigi „Guess“ praktika, ribojanti pasyvų pardavimą vartotojams, dabar taip pat draudžiama.

Šis Komisijos sprendimas galimai atgrasys didžiąsias pasaulines kompanijas nuo tokių išimtinės distribucijos sąlygų nustatymo, kurios išskirsto rinkas ir dirbtinai didina kainas tam tikrose teritorijose, arba privers pakeisti išimtinių distribucijos sutarčių sąlygas atsisakant teritorinio prekybininkų veiklos suskirstymo. Įsigaliojęs Geografinio blokavimo reglamentas taip pat nebeleidžia atsisakyti parduoti prekes asmenims iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių, kurie išreiškia norą jas įsigyti. Skirdama „Guess“ baudą, Europos Komisija dar kartą parodė, kad ES konkurencijos teisės pažeidimai bus baudžiami griežtai.

Europos Komisijos pranešimas (anglų k.)

 

Dominykas Sereika, advokatų kontoros GLIMSTEDT advokato padėjėjas

Užsisakykite svarbiausias naujienas

Glimstedt dokas

Verslo poreikiams pritaikyti, patyrusių advokatų parengti, aukštos kokybės dokumentai greitai ir už prieinamą kainą. Be įsipareigojimų ar registracijų.

Glimstedt dokas