Europos Komisija steigs investicinius ginčus nagrinėsiančius teismus

Investuotojų laukia pokyčiai – Europos Komisija siūlo steigti investicinius ginčus nagrinėsiančius teismus bei apriboti investuotojų teisę reikalauti žalos atlyginimo iš valstybių dėl teisinės aplinkos pokyčių visuomenei jautriose srityse.

2015 rugsėjo 16 d. Europos Komisija priėmė sprendimą ir siūlys Europos Parlamentui iš esmės reformuoti iki šiol egzistavusią investicinių ginčų sprendimo arbitražuose sistemą, steigiant specializuotus investuotojų ir ES valstybių nesutarimus nagrinėsiančius teismus.

Tokį apsisprendimą lėmė viešos diskusijos derybose dėl Transatlantinės laisvos prekybos sutarties tarp ES ir JAV bei stiprėjantis pasipriešinimas egzistuojančiai tarptautinio arbitražo sistemai, kai ginčus, iškilusius tarp investuotojų ir ES valstybių spręsdavo pačių ginčų šalių parinkti privatūs arbitrai. Iki šiol daugiau kaip penkiasdešimtmetį veikianti sistema dažniausiai kritikuojama dėl per didelio brangumo, skaidrumo ir viešumo stokos, investuotojų galimo piktnaudžiavimo pernelyg neapibrėžtais ir plačiais jų teisių apsaugos standartais bei didėjančio spaudimo valstybėms priimat politiškai jautrius sprendimus bei siekiant įgyvendinti būtinas viešajam interesui apsaugoti reformas.

Plačiau: vz.lt

Autorius: GLIMSTEDT asocijuota partnerė, advokatė Doc. dr. Solveiga Palevičienė

Užsisakykite svarbiausias naujienas