ES investicijos UAB „DEVOLD“ energetiniam efektyvumui
Advokatų kontoros „Glimstedt” klientė UAB „DEVOLD” įgyvendina projektą „Atsinaujinančios energijos išteklių diegimas UAB „DEVOLD“ ga…
Kriptovaliutų verslas po truputį tampa nuobodus. Naujųjų valiutų kursams krentant žemyn, nebesinori girtis kaimynui, kad tai tavo pagrindinė investicijų kryptis. Finansavimą surinkę kriptoprojektai dabar turi paplušėti, kad įrodytų savo tikrąją vertę. Bet žmogaus prigimtis azartiška, tad ilgai laukti neteko, kad atsirastų naujas investuotojų traukos objektas, kuriuo tapo medicininės kanapės.
Tiksliau, kompanijos, kurios gamina produktus iš kanapių medicininiams tikslams.
NASDAQ biržoje Niujorke „Tilray“ akcijos per vieną dieną pabrango 94 proc., ir nors tą pačią dieną brangimą sekė kritimas, tačiau bendras šuolis per šiuos metus yra įspūdingas ir skaičiuojamas kartais. Ne ką prasčiau atrodo ir kiti šios rinkos žaidėjai, tokie kaip „Canopy Groth Corp“ ar „Aurora Cannabis“. O ambicijos dar didesnės: „Tilray“ vadovas pareiškė, kad jų rinkos kapitalizacija gali augti ir iki 100 mlrd. dolerių.
Verslas bando išnaudoti kilusi ažiotažą, ieško galimybių įšokti į medicininių kanapių traukinį ir svarsto, kaip rinkai pasiūlyti naujų produktų iš jų.
Gal ir būtų galima šiuos rinkos svyravimus praleisti pro akis ir tiesiog palaukti, kuo visa tai baigsis, tačiau rinkos stebėtojai į procesą pradeda vis dažniau žvilgčioti kaip į vieną iš burbulų, kurie paliečia pasaulinę ekonomiką.
Kriptovaliutos ir kanapės yra pokriziniai burbulai, skelbia „Bloomberg.com“ ir analizuoja priežastis. Reikia manyti, kad nė vienas iš šių burbulų nėra pajėgus savaime sukelti rimtesnę pasaulinę krizę, jų dydžiai tiesiog per maži. „Tilray“ net ir kartu su kitais pagrindiniais medicininių kanapių rinkos žaidėjais dar negali pasigirti 100 mlrd. dolerių kapitalizacija, o akcijų kainų kosminis šuolis dažniau siejamas ne su pagrįsta verte, o su mažu akcijų kiekiu rinkoje. ES pareigūnai taip pat laikosi nuomonės, kad kriptovaliutos kol kas nėra pavojingos finansų stabilumui.
Bet pernelyg išpūsta vertė paveikia ir kitas sritis. Kriptovaliutų kasėjai nesikuklina nuomotis pačius brangiausius biurus ir taip palaiko nekilnojamojo turto kainų augimą. Į konkurencingą sektorių pritraukiami geriausi specialistai, kurių atlyginimai taip pat iškeliami į aukštumas. Finansų sektorius aktyviai dalyvauja investuodamas į rizikingas sritis. Viskas gerai, kol pinigų yra, bet tiems burbulams sprogstant nuostolius patiria ir kiti sektoriai. Galiausiai, kaip rodo 10 metų senumo įvykiai, susiklosčius nepalankiai situacijai, pasekmės būna ilgalaikės.
Pasaulinių burbulų Lietuvos mastu sustabdyti nepavyks, bet tobulinant teisinį reglamentavimą atsižvelgtina ne tik į trumpalaikius tikslus. Kaip pažymi tas pats „Bloomberg.com“, tam, kad susidarytų burbulas, reikia fantastiškos istorijos ir kad pasiūla to, į ką galima investuoti, būtų maža.
Kriptovaliutos turi fantastišką istoriją apie tai, kaip jos pakeis finansų ir technologijų pasaulį, o medicininių kanapių verslas papirko investuotojus mintimi, kad greit taps dideliu, nes vartojimas taps legaliu daugelyje pasaulio vietų. Tad giliai vis dar kirba mintis, ar ažiotažas dėl medicininių kanapių nėra susijęs ir su nauja verslo banga, kaip kad nutiko su lietuviškais ICO.
Linas Sesickas yra advokatų kontoros GLIMSTEDT vadovaujantysis partneris bei Bankų ir finansų praktikos vadovas, Lietuvos investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas.
Straipsnis publikuotas naujienų portale vz.lt