Prof. Rimantas Stanikūnas apie didžiausią baudą EK Konkurencijos generalinio direktorato istorijoje

Septynios žymiausios pasaulyje elektronikos  kompanijos įskaitant „Philips Electronics“, „Samsung SDI Co“ ir “Panasonic Corp“ nubaustos už kartelinį susitarimą 1,47 mlrd. EUR bauda.
Periodiškai susitikdami, žaisdami golfą, šių įmonių vadovaujantys darbuotojai nustatydavo monitorių kainas, keisdamiesi konfidencialia komercine informacija reguliuodavo gamybos kiekius. Ši vadovaujančių darbuotojų grupė, vadinama „žaliųjų grupe” tik sutardavo dėl bendrų kartelio veikimo principus, o žemesnio personalo “kavos puodelio“ darbuotojų grupė, nustatydavo kartelio pelną. Kas mėnesį ar ketvirtį, o kartais ir dažniau šios komandos susitikdavo Taivanyje, P.Korėjoje, Japonijoje, Indonezijoje ar Amsterdame, Budapešte, Romoje.
Susitikimai prasidėdavo nuo televizorių ir kompiuterių ekranų paklausos, pardavimo kiekių ir įmonių pajėgumų įvertinimo įvairiuose pasaulio regionuose. Kaip teigia Europos komisija (EK), kartelis padidino televizorių ir monitorių ekranų mažmenines kainas nuo 50% iki 70%. Mokėjo už tai vartotojai.
Kai kurios kartelio dalyvės prisidėjo prie jo atskleidimo. EK į tai atsižvelgė ir sumažino baudas: „Samsung SDI“ – 40%,  „Philips” – 30% ir “Technicolor” – 10%, o Taivanio kompanija „Chunghwa Picture Tubes“ išvengė baudos, pirma pranešusi apie antikonkurencinius veiksmus.
Baudos galima išvengti, kai ūkio subjektas pateikė informaciją iki tyrimo dėl šio susitarimo pradžios; jis yra pirmasis iš draudžiamo susitarimo dalyvių, pateikęs tokią informaciją; jis  pateikia visą jam žinomą informaciją apie draudžiamą susitarimą ir bendradarbiauja su EK arba Lietuvos Konkurencijos taryba. Jis taip pat neturi būti kartelio iniciatorius.
 
Už šį kartelį buvo paskirta viena didžiausių baudų EK Konkurencijos generalinio direktorato istorijoje – sudėjus bendrovių gautas baudas susidaro 1,47 mlrd. EUR.
 
Kokios iš tokių antikonkurencinių veiksmų išplaukia išvados? Apie ką turi pagalvoti Lietuvos verslininkai? Pirma, akivaizdu, kad tiek EK, tiek Lietuvos Konkurencijos Tarybos baudos už antikonkurencinius veiksmus didėja. Kuo didesnės baudos, tuo didesnė rizika. Kuo daugiau įmonių dalyvauja antikonkurenciniame susitarime, tuo jis greičiau išaiškinamas. Reikia atsiminti ir tai, kad vartotojai, patiriantys nuostolius dėl kartelio padidintų kainų, gali reikalauti juos kompensuoti.
 
Baudos už elektronikos bendrovių kartelinį susitarimą, mln. EUR
„Philips &LG Electronics2“   391,9
“Philips“   313,4
„LG Electronics“ 295,6
„Panasonic“      154,5
„Samsung SDI“  150,8
„Technicolor“  38,6
„Toshiba“ 28,0
Iš viso 1.371,0

 

Didžiausios baudos EK už kartelį, mlrd. Lt
Automobilių stiklų kartelis    1,38
Elektronikos kartelis 1,37
Vitaminų kartelis 0,79
Vaško žvakių kartelis 0,68

Šaltinis: http://europa.eu/rapid/press-release_jp-12-1317_en.htm

Šaltinis: Verslo žinios, 2012 12 18, 15 psl.
 

 
Užsisakykite svarbiausias naujienas