Nauja Statybos įstatymo redakcija: kokios naujovės laukia NT statytojų ir vystytojų?

Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigalios nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje yra nemažai naujovių. Čia apžvelgsiu keletą pagrindinių, aktualiausių nekilnojamojo turto statytojams bei vystytojams.

  • Sumažės institucijų, tikrinančių, ar statybos ar rekonstravimo projektų sprendiniai atitinka nustatytiems reikalavimams, dėl to atitinkamai sutrumpintas terminas statinio projektams patikrinti ir statybą leidžiantys dokumentai statytojams bus išduodami gerokai greičiau.
  • Naujoji Statybos įstatymo redakcija numato trumpesnius terminus išduoti specialiųjų reikalavimų ir prisijungimo prie inžinerinių tinklų sąlygas. Be to, nustatyta, kad specialieji reikalavimai nebebus privalomi. Pakeitimai leis statytojams patiems įsivertinti ir apsispręsti, ar jiems šie reikalavimai reikalingi, tačiau statinio projektai ir toliau privalės atitikti įstatymų, kitų teisės aktų, normatyvinių statybos techninių dokumentų reikalavimus.
  • Įsigaliojus naujajai Statybos įstatymo redakcijai, paprastesnis statybos užbaigimo procesas bus taikomas ne tik vieno ir dviejų butų namams ir jų priklausiniams, tačiau ir kitiems svarbių padarinių aplinkai ar visuomenei neturintiems ypatingiesiems bei neypatingiesiems statiniams pagal LR aplinkos ministro patvirtintą sąrašą. Tai vienareikšmiškai paspartins statybos užbaigimo procedūras.
  • Viena didžiausių naujojo Statybos įstatymo naujovių – reikalavimas statytojui ir rangovui trejiems metams užtikrinti dėl rangovų kaltės atsiradusių defektų šalinimo išlaidų apmokėjimą suma, kuri statinio garantiniu laikotarpiu turi būti ne mažesnė nei 5 proc. statinio statybos kainos. Šios garantijos tikslas yra užtikrinti, kad, nustačius statybos defektus, įmonės atlygintų su defektų šalinimu susijusius nuostolius ir nebesvarstytų taip pamėgto bankroto scenarijaus.

Siekiant supaprastinti dabar galiojančią Statybos techninių reglamentų sistemą bei atsižvelgiant į naujai įsigaliosiančią Statybos įstatymo redakciją bei su tuo susijusius pakeitimus nuo 2017 m. sausio 1 d., taip pat konsoliduojami ir Statybos techniniai reglamentai, kelių reglamentų nuostatas išdėstant viename dokumente.

 

Daiva Čekanavičienė, advokatų kontoros GLIMSTEDT teisininkė

Užsisakykite svarbiausias naujienas