ESTT sprendimas dėl Mobilumo paketo: pasekmės transporto įmo…
2024 m. spalio 4 d. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) priėmė itin svarbų sprendimą dėl ES mobilumo paketo. Šis sprendimas buvo priimtas po to…
Ar galiu patentuoti savo produktą ar verslo idėją? Kaip apsisaugoti nuo nesąžiningos konkurencijos ar kopijavimo? Kaip efektyviai komercializuoti naują produktą? Ar saugu vykdyti plėtrą į kitas šalis? Tokius klausimus dažnai tenka išgirsti ne tik iš pradedančių, bet ir iš brandžių verslų.
Taip pat neretai išgirstame prašymą padėti patentuoti inovaciją, produktą ar verslo idėją, nes neva, jeigu neturi patento, tai neturi intelektinės nuosavybės ir nesi apsaugojęs verslo nuo nesąžiningų konkurentų. Šis mitas yra plačiai paplitęs. Patentai išties yra vertinga intelektinės nuosavybės apsaugos forma. Tačiau patentais saugomi technikos srities išradimai, kurie yra nauji, atitinka išradimo lygį ir turi pramoninį pritaikomumą. Todėl jeigu kuriamas produktas neatitinka šių reikalavimų, reikėtų rinktis kitas intelektinės nuosavybės apsaugos formas, pavyzdžiui, komercinių paslapčių, autorių teisių, dizaino ar pan. Taip pat ir tais atvejais, kai išradimas yra patentabilus, patentas nėra vienintelė tinkama jo teisinė apsauga, o priklausomai nuo pasirinktos strategijos ir tikslų, galima rinktis išradimą saugoti, pavyzdžiui, kaip komercinę paslaptį.
Viena iš dažniausiai versle pasitaikančių intelektinės veiklos rezultatų teisinės apsaugos formų – autorių teisės. Autorių teisės visuomenėje paprastai labiau siejamos su muzikos, literatūros, audiovizualiniais kūriniais, tačiau be viso to jų apsauga taip pat taikoma programinei įrangai, įvairioms verslo pristatymo formoms (nuotraukoms, video turiniui, tekstams, dizainui) ir pan. Tam, kad ši teisinė apsauga galiotų, nereikia rūpintis jokiomis registracijomis, tačiau būtina užsitikrinti tinkamas sutartis.
Be abejo, kiekvienas verslas taip pat daug dėmesio skiria pavadinimų, logotipų, kitų identifikuojančių žymenų pasirinkimui. Jiems būtina tinkama ir laiku užtikrinta teisinė apsauga.
Turimos intelektinės nuosavybės išmanymas ir tinkamos intelektinės nuosavybės strategijos pasirinkimas padeda įgyti pranašumą rinkoje, apsisaugoti nuo galimų kitų rinkos dalyvių pretenzijų, efektyviai paskirstyti intelektinės nuosavybės apsaugos kaštus bei kurti didesnę vertę. Įvertinti turimą intelektinės nuosavybės portfelį bei kurti intelektinės nuosavybės strategiją būtina, kai ketinama:
Ne visada yra paprasta nuspręsti, kokia intelektinės nuosavybės apsaugos forma yra tinkama, kurioje vystymo stadijoje ja pasirūpinti, kokiose teritorijose ir kokiais būdais tai daryti. Siekdamos verslui palengvinti šią užduotį ir paskatinti imtis savo intelektinės nuosavybės apsaugos, Europos Komisija ir ES Intelektinės nuosavybės tarnyba (ESINT) šiais metais įgyvendina pilotinį projektą, skirtą suteikti finansinę paramą mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ) jų intelektinės nuosavybės apsaugai. Šio projekto metu ES veikiančioms MVĮ intelektinės nuosavybės apsaugai skiriama 20 mln. eurų. Viena MVĮ gali gauti iki 1 500 EUR finansavimą.
Viena iš projekto metu finansuojamų paslaugų – intelektinės nuosavybės išankstinio įvertinimo (IP scan) paslauga. Viena MVĮ gali gauti iki 525 EUR kompensaciją IP scan paslaugai. Šią paslaugą gali teikti advokatai ar patentiniai patikėtiniai, įtraukti į Valstybinio patentų biuro (VPB) patvirtintą ekspertų sąrašą, kuriame yra ir šios publikacijos autorė. Plačiau apie tai, kas gali kreiptis dėl paramos ir kokius veiksmus atlikti, kviečiame skaityti ankstesnėje publikacijoje.
IP scan paslaugos tikslas – įvertinti įmonės intelektinės nuosavybės portfelį (kokią intelektinę nuosavybę ji jau turi, kokia apsauga reikalinga ir pan.) ir padėti kurti intelektinės nuosavybės strategiją. Intelektinės nuosavybės išankstinis įvertinimas atliekamas kitose ES valstybėse patikrintu būdu, jis yra detaliai sureguliuotas, o ESINT ir VPB kontroliuoja jo atlikimo kokybę. IP scan paslaugos rezultate gaunama detali intelektinės nuosavybės portfelio analizė, pateikiamos teisinės apsaugos alternatyvos. Tai yra reikalingas pirmas žingsnis ir stiprus pagrindas intelektinės nuosavybės strategijos kūrimui bei efektyviam jos įgyvendinimui. Todėl jeigu neturite aiškaus savo intelektinės nuosavybės portfelio vaizdo, nežinote, nuo ko pradėti ar norite efektyviai suplanuoti savo veiksmus bei kaštus intelektinės nuosavybės apsaugai, pasinaudokite šiais metais suteiktomis palankiomis sąlygomis žengti šį žingsnį.
Publikaciją parengė Giedrė Rimkūnaitė-Manke, advokatų kontoros Glimstedt advokatė, į VPB patvirtintą intelektinės nuosavybės ekspertų sąrašą įtraukta ekspertė, intelektinės nuosavybės, technologijų, žiniasklaidos ir komunikacijų, duomenų apsaugos praktikos vadovė, projekto „Glimstedt jaunam verslui“ iniciatorė.